Eccleston CC, site logo.

2008 Palace Shield Averages

Palace Shield Averages 2008
Batting
Name Club Team Innings Not Outs Runs HS Average
Premier
Mohammed Nadeem Great Eccleston 1st 18 4 834 171 59.57
David Fisher Vernon Carus 1st 17 1 813 152 50.81
Paul Haydock New Longton 1st 18 4 677 82 48.36
Ian Dunn Vernon Carus 1st 17 3 603 115 43.07
Andrew Furniss Fylde 1st 19 4 643 111* 42.87
Stuart Burton Penwortham 1st 15 2 533 124 41.00
James Thistlethwaite Great Eccleston 1st 15 4 426 87* 38.73
David Jackson Penwortham 1st 17 8 334 64* 37.11
J Fairclough Longridge 1st 18 1 600 84 35.29
Mohsin Mohdi Whittingham and Goosnargh 1st 17 2 520 143* 34.67
Kalim Umerji Great Eccleston 1st 15 1 416 101 29.71
Chris Flintoff Penwortham 1st 15 2 379 65 29.15
Chris Cornall Thornton Cleveleys 1st 18 1 474 78 27.88
Chris Gunn Fulwood and Broughton 1st 17 5 328 54 27.33
Richard Turner Fulwood and Broughton 1st 18 1 464 100* 27.29
Paul Fairhurst New Longton 1st 18 2 424 92* 26.50
John Mounsey BAC/EE Preston 1st 19 0 500 65 26.32
Neil Currie Thornton Cleveleys 1st 18 2 409 83 25.56
Mark Smith Fulwood and Broughton 1st 18 2 401 67* 25.06
Darren McKenzie Great Eccleston 1st 19 1 432 70* 24.00
Paul Willis Fylde 1st 15 1 335 69 23.93
Michael Watkinson Fylde 1st 19 1 402 69* 22.33
E Hernen Freckleton 1st 18 2 352 80 22.00
I Barton Longridge 1st 14 3 241 42 21.91
Allan Cook Garstang 1st 18 0 374 76 20.78
Joel Stinson Fulwood and Broughton 1st 16 0 304 44* 19.00
K Whitsey Freckleton 1st 16 0 297 49 18.56
F Jamieson Longridge 1st 17 1 292 77 18.25
Jon Eade Thornton Cleveleys 1st 16 1 273 69 18.20
Keith Moore Fylde 1st 14 4 172 36 17.20
H Yusuf Whittingham and Goosnargh 1st 14 1 215 16.54
Ilyas Patel Whittingham and Goosnargh 1st 15 3 194 16.17
Samuel McKenzie Fylde 1st 15 0 239 37 15.93
I Simpson Longridge 1st 15 4 159 28* 14.45
F Holden Freckleton 1st 17 0 239 61 14.06
Philip Taylor Fylde 1st 14 0 194 46 13.86
Chris Fenton Fulwood and Broughton 1st 14 0 187 35 13.36
C Hands New Longton 1st 15 2 170 28 13.08
Mark Winstanley Garstang 1st 14 2 140 27 11.67
Ian Walling Garstang 1st 14 3 128 52* 11.64
Chris Boyes Fylde 1st 17 1 170 47 10.63
Division 1
Jolyon Barlow Great Eccleston 2nd 17 6 503 101* 45.73
Adam Jackson Norcross 1st 17 6 484 103 44.00
A Moore White Coppice 1st 14 1 497 104 38.23
S Cooke White Coppice 1st 17 3 495 110* 35.36
Naveed Yousaf Norcross 1st 14 1 431 65 33.15
Paul McKevitt Torrisholme 1st 20 1 612 103* 32.21
Grahame Clarke Torrisholme 1st 18 0 567 84 31.50
S Langton Croston 1st 18 4 436 67 31.14
G Knight Longridge 2nd 14 1 398 84* 30.62
Dave Lee Fulwood and Broughton 2nd 14 0 428 30.57
Mick Huggon Fulwood and Broughton 2nd 14 1 392 30.15
Ian Davies Norcross 1st 14 7 207 49* 29.57
J Maitland Eccleston 1st 15 1 398 83 28.43
Phil Hurst Hoghton 1st 16 2 394 74 28.14
S Caunce Croston 1st 18 2 432 75 27.00
M Atkinson jnr Withnell Fold 1st 14 0 370 76 26.43
K Dixon White Coppice 1st 19 1 457 68 25.39
Mustaq Mohammed Great Eccleston 2nd 17 0 425 88* 25.00
M Atkinson snr Withnell Fold 1st 15 2 319 90 24.54
TFoster Eccleston 1st 17 1 385 77 24.06
Steve Wright Norcross 1st 16 1 341 53 22.73
S James Wrea Green 1st 14 0 318 69 22.71
Neil Eccles Hoghton 1st 17 0 364 64 21.41
Neil Jordan Torrisholme 1st 15 1 257 82 18.36
D Douglas Longridge 2nd 15 2 233 48 17.92
Alan Simpson Longridge 2nd 16 5 192 43* 17.45
K Helm Longridge 2nd 17 0 288 45 16.94
Ben Llewellin Vernon Carus 2nd 19 3 263 50 16.44
Paul Batty Torrisholme 1st 18 1 248 43 14.59
Chris Allan Norcross 1st 18 2 233 52* 14.56
T Phillips Wrea Green 1st 16 0 210 33 13.13
Chris Lester Norcross 1st 15 0 165 37 11.00
Division 2
Stuart Cross Gregson Lane 1st 14 2 570 117* 47.50
Daniel Jardine South Shore 1st 16 4 559 101 46.58
Derek Tucker Kirkham and Wesham 1st 18 2 694 117 43.38
Chris Parkin Thornton Cleveleys 2nd 15 3 487 112* 40.58
Dave Tracey South Shore 1st 15 6 349 86 38.78
Jamie Reddy South Shore 1st 18 3 534 99* 35.60
Gareth Winstanley Walton-le-Dale 1st 19 2 552 139* 32.47
Ryan Norris South Shore 1st 15 2 408 56 31.38
Ian Eccles Garstang 2nd 17 2 462 96 30.80
Simon Marsh Charnock Richard 1st 19 4 451 66 30.07
George Brennand Charnock Richard 1st 15 1 419 90 29.93
Noel Berry BAC/EE Preston 2nd 15 1 397 72* 28.36
Mike Griffiths Thornton Cleveleys 2nd 17 0 460 104 27.06
Lee Butler Harris Park 1st 14 0 366 104 26.14
Peter Meloy Vernon Carus 3rd 18 1 437 69 25.71
Paul Chapman snr Vernon Carus 3rd 15 3 297 62 24.75
James Vinden Harris Park 1st 16 1 359 111 23.93
Michael Brooks Kirkham and Wesham 1st 19 1 430 84 23.89
Chris Redman Garstang 2nd 15 2 310 54* 23.85
Ryan Gilfoyle South Shore 1st 16 2 323 52* 23.07
Mohammed Nafize Walton-le-Dale 1st 20 4 369 57 23.06
Adam Oyston Caton 1st 16 1 331 58 22.07
Harry Brennand Charnock Richard 1st 15 4 231 65* 21.00
Khaled Sohail Walton-le-Dale 1st 14 0 276 64 19.71
Matt Cowburn South Shore 1st 16 2 266 69 19.00
Mike Cuffin Walton-le-Dale 1st 16 2 253 69* 18.07
Eddie Steinson Harris Park 1st 15 0 267 72 17.80
Pete Ingham Walton-le-Dale 1st 16 4 200 43 16.67
Mark Blackburn Harris Park 1st 14 0 233 52 16.64
Steve Baines Caton 1st 19 1 285 54 15.83
John Thistlethwaite Caton 1st 20 0 287 62 14.35
Peter Elson Thornton Cleveleys 2nd 14 1 172 33 13.23
Brian Thistlethwaite Caton 1st 17 0 192 36 11.29
Division 3
Ian Stopford Penwortham 2nd 17 5 486 91* 40.50
Steve Bell Grimsargh 1st 18 2 538 91 33.63
Lee Wilson Norcross 2nd 18 2 522 72* 32.63
Martin Brierley Penwortham 2nd 14 6 253 72* 31.63
Ian Walmsley Penwortham 2nd 17 4 377 102* 29.00
G Green Withnell Fold 2nd 18 0 449 59 24.94
Chris Brambles Fylde 2nd 15 1 316 86* 22.57
J Plummer Freckleton 2nd 16 2 283 100* 20.21
Jason Dyer Norcross 2nd 14 1 261 53 20.08
Peter Jardine South Shore 2nd 18 1 317 54 18.65
P Sanderson New Longton 2nd 14 2 220 52 18.33
Richard Blampied Norcross 2nd 15 0 272 73 18.13
Craig Wilkinson Norcross 2nd 17 4 233 54* 17.92
Steve Taylor Hoghton 2nd 14 5 151 33* 16.78
Andy Lester Norcross 2nd 14 2 193 34 16.08
John Marsh Fylde 2nd 18 0 285 38 15.83
Daniel Candlish Fylde 2nd 14 3 173 50* 15.73
Paul Oakes South Shore 2nd 14 1 193 48 14.85
G Whitehead Freckleton 2nd 15 5 142 34 14.20
Paul Noon South Shore 2nd 15 2 182 54* 14.00
Ian Saunders Norcross 2nd 14 3 154 32* 14.00
S Biggs New Longton 2nd 14 2 166 46 13.83
J Whitehead Freckleton 2nd 17 2 192 30 12.80
Michael Wilson South Shore 2nd 17 3 176 46 12.57
S Laycock Wrea Green 2nd 14 0 145 51 10.36
Division 4
M Cottam Torrisholme 2nd 14 1 442 103* 34.00
Jos Jeffries Great Eccleston 3rd 17 1 419 102 26.19
Will Rainford Great Eccleston 3rd 14 2 286 117 23.83
N Gale Longridge 3rd 15 0 341 67 22.73
C Nolan Torrisholme 2nd 15 1 289 53 20.64
Andy Penswick St Josephs 1st 14 6 160 32* 20.00
Matt Dalton Chorley 3rd 14 3 216 47* 19.64
P Baxendale Eccleston 2nd 15 2 248 70* 19.08
T Charnley Longridge 3rd 15 3 227 58* 18.92
B Simpson Longridge 3rd 14 2 193 27 16.08
S Proctor Longridge 3rd 14 2 187 34 15.58
J Crowley Eccleston 2nd 14 0 211 84 15.07
Michael Richardson Garstang 3rd 15 0 213 28 14.20
Martin Elson Thornton Cleveleys 3rd 14 0 168 44 12.00
A Weetman Eccleston 2nd 16 0 187 36 11.69
Division 5
M Garstang White Coppice 2nd 15 1 435 120 31.07
P Williams St Annes 3rd 14 1 347 99 26.69
John Brambles Fylde 3rd 15 2 292 59 22.46
Colin May Gregson Lane 2nd 17 2 317 61 21.13
T Bernstein St Annes 3rd 15 4 232 80* 21.09
Alex Pegg Gregson Lane 2nd 16 2 294 67 21.00
B Watkins White Coppice 2nd 18 3 280 35 18.67
S Finn White Coppice 2nd 14 0 232 53 16.57
Paul Rochester Gregson Lane 2nd 16 1 162 45 10.80
Gemma Kennedy Harris Park 2nd 15 1 141 30 10.07
Division 6
Andy Cairns Vernon Carus 4th 12 3 235 44* 26.11
Daniel Cairns Vernon Carus 4th 13 1 211 60 17.58
Sam Newton Walton-le-Dale 2nd 12 0 122 28 10.17
Bowling
Name Club Team Overs Maidens Runs Wickets Average
Premier
Mark Rigby Freckleton 1st 236 63 660 51 12.94
Richard Turner Fulwood and Broughton 1st 148.3 29 449 34 13.21
Ashit Jariwala Penwortham 1st 227 47 667 50 13.34
Brian Tennant New Longton 1st 142.4 22 503 35 14.37
Ian Simpson Longridge 1st 210.1 29 876 57 15.37
A Roowala Whittingham and Goosnargh 1st 196.1 37 647 42 15.40
Eamon Hernen Freckleton 1st 187 46 558 36 15.50
Richard McCutcheon Vernon Carus 1st 194.4 45 632 40 15.80
Greg Tirrell Thornton Cleveleys 1st 230 749 44 17.02
Andrew Furniss Fylde 1st 228.2 54 690 40 17.25
Andrew Sidgreaves Penwortham 1st 244.1 55 838 47 17.83
Paul Haydock New Longton 1st 229.2 49 714 40 17.85
S Master Whittingham and Goosnargh 1st 226 38 683 38 17.97
Paul Johnson Garstang 1st 173 37 567 31 18.29
Jeremy Newman Thornton Cleveleys 1st 178 621 33 18.82
Jim Proctor Great Eccleston 1st 250.5 57 829 44 18.84
Paul Hague Fylde 1st 145.2 27 573 30 19.10
Division 1
Steve Hill Norcross 1st 178.4 59 410 43 9.53
Michael Veitch Norcross 1st 162.1 40 490 41 11.95
Stuart Taylor Hoghton 1st 191.4 33 538 43 12.51
K Marsh Croston 1st 220 61 503 40 12.58
Andy Parkinson Great Eccleston 2nd 245.4 66 762 59 12.92
S White Eccleston 1st 167.1 48 448 33 13.58
Steve Edwards Vernon Carus 2nd 185 34 639 45 14.20
Alan Gibson Hoghton 1st 105.4 5 501 34 14.74
Paul Batty Torrisholme 1st 155.1 32 638 42 15.19
D Uphill Wrea Green 1st 237.2 51 731 48 15.23
John Mansford Fulwood and Broughton 2nd 151.1 21 538 35 15.37
Danny Simmons Great Eccleston 2nd 138 24 512 33 15.52
M Wiggans Withnell Fold 1st 203 49 595 37 16.08
M Richmond Longridge 2nd 155.4 18 603 32 18.84
D Duke Withnell Fold 1st 188 43 621 31 20.03
T Phillips Wrea Green 1st 197 41 674 33 20.42
Matt Jackson Torrisholme 1st 219.1 67 723 34 21.26
Division 2
Matt Cowburn South Shore 1st 106.5 29 305 45 6.78
Simon Marsh Charnock Richard 1st 218 53 544 44 12.36
Steve Horn Garstang 2nd 112.1 14 394 31 12.71
Brian Knowles Caton 1st 326.4 114 762 54 14.11
Joe Allen Vernon Carus 3rd 119.4 20 474 31 15.29
Don Parker Vernon Carus 3rd 168.4 54 462 30 15.40
Mark Ashworth Thornton Cleveleys 2nd 141 468 30 15.60
Michael Brooks Kirkham and Wesham 1st 223 52 676 42 16.10
Ryan Norris South Shore 1st 172.2 25 634 38 16.68
David Mortimer Caton 1st 182.3 34 657 38 17.29
Mohammed Ghayas Walton-le-Dale 1st 161.3 33 521 30 17.37
Division 3
Bhavik Popat Grimsargh 1st 112 32 223 30 7.43
Andrew Heaton Penwortham 2nd 260.1 72 577 70 8.24
Lloyd Jones Fylde 2nd 145.5 47 328 38 8.63
Andy Lester Norcross 2nd 114.5 22 360 34 10.59
Anthony Ellison Fylde 2nd 172.4 52 490 43 11.40
Phil Winder New Longton 2nd 262.5 54 691 52 13.29
Greg Coburn Norcross 2nd 133.4 27 419 31 13.52
Greg Gorell Hoghton 2nd 195 41 588 37 15.89
G Smith Wrea Green 2nd 197.1 53 530 31 17.10
Division 4
Sam Owen Blackpool 3rd 160.1 44 397 58 6.84
Chris Harty Chorley 3rd 98.2 29 239 31 7.71
Martin Chandler Fulwood and Broughton 3rd 86 18 244 31 7.87
A Gregory Eccleston 2nd 151.1 34 342 34 10.06
Danny Wilkinson Longridge 3rd 127.4 29 347 33 10.52
Asim Raza Fulwood and Broughton 3rd 194.2 56 460 41 11.22
L Christopher Eccleston 2nd 174.5 35 494 44 11.23
M Cottam Torrisholme 2nd 204.4 59 517 43 12.02
Dave Sidebottom Thornton Cleveleys 3rd 120 384 30 12.80
Paul Turley St Josephs 1st 172.1 40 565 35 16.14
Division 5
N Morgam Croston 2nd 137 36 326 33 9.88
Paul Hallworth Fylde 3rd 236.1 54 530 49 10.82
Division 6
Adam Donnellan Charnock Richard 2nd 59 10 173 27 6.41
Ravi Mistry Vernon Carus 4th 106 25 301 32 9.41
Richard Clucas Charnock Richard 2nd 100 18 278 29 9.59
Daniel Cairns Vernon Carus 4th 88.2 11 285 26 10.96
Wicketkeepers
Name Club Team Catches Stumpings Total
Premier
Mohsin Mohdi Whittingham and Goosnargh 1st 9 16 25
Mark Winstanley Garstang 1st 20 4 24
James Booth Thornton Cleveleys 1st 16 6 22
Kevin Dixon Vernon Carus 1st 22 0 22
David Jackson Penwortham 1st 19 2 21
Will Thistlethwaite Great Eccleston 1st 18 0 18
Paul Fairhurst New Longton 1st 15 3 18
I Barton Longridge 1st 11 5 16
G Fiddler Freckleton 1st 12 1 13
Mark Smith Fulwood and Broughton 1st 6 6 12
Michael Watkinson Fylde 1st 10 2 12
Chris Burns Great Eccleston 1st 7 4 11
Division 1
G Hodge Croston 1st 18 7 25
Matt Parkinson Hoghton 1st 22 1 23
Jamie Fullalove Norcross 1st 17 4 21
Chris Burns Great Eccleston 2nd 15 4 19
Carl Acton Torrisholme 1st 10 8 18
Gary Knight Longridge 2nd 7 9 16
L Fowler Withnell Fold 1st 9 4 13
Alan Maguire Vernon Carus 2nd 8 4 12
D Hewson Eccleston 1st 9 2 11
A Ryder White Coppice 1st 5 6 11
Division 2
Ryan Adderley South Shore 1st 15 10 25
Alex Baron Charnock Richard 1st 18 6 24
Dan Curwen Garstang 2nd 20 1 21
David Meloy Vernon Carus 3rd 13 7 20
Dean Oldfield Kirkham and Wesham 1st 17 0 17
Pete Ingham Walton-le-Dale 1st 14 3 17
Chris Parkin Thornton Cleveleys 2nd 11 2 13
Division 3
Gary Hebblehwaite Fylde 2nd 18 3 21
C Roberts-Aldridge Hoghton 2nd 11 4 15
Anthony Dark Penwortham 2nd 8 6 14
Jason Dyer Norcross 2nd 4 8 12
Stephen Boardman Penwortham 2nd 10 1 11
J Williams Withnell Fold 2nd 4 6 10
Division 4
Mark Taylor St Josephs 1st 10 7 17
N Gale Longridge 3rd 6 8 14
A Weetman Eccleston 2nd 6 7 13
Gordon Pal Thornton Cleveleys 3rd 9 3 12
Rowan Mitcham Chorley 3rd 11 0 11
Division 5
Anthony Dark Penwortham 3rd 16 2 18
P Williams St Annes 3rd 6 6 12
Division 6
Andy Sharrock Walton-le-Dale 2nd 15 3 18